Zdědili jste nebo zakoupili rekreační chatu na Berounce, případně v Posázaví, s překrásným výhledem na řeku a okolí? Pak vám můžeme jen gratulovat a možná i trochu závidět, protože tyto oblasti patří k nejkrásnějším ve střední Evropě. Někteří lidé se dokonce odhodlají žít tu natrvalo, prodat městský byt a rekonstruovat rekreační objekt pro celoroční pobyt.

starý vypínač na zdi

Rekonstrukce chaty obnáší různorodé stavební práce počínaje výměnou střešní krytiny a konče podlahovým topením, ovšem na jedno bychom neměli zapomenout, a sice na revizi a případnou výměnu elektroinstalace. Ta v některých domech bývá nejen zanedbaná, ale mnohdy i proti předpisům. Někteří chataři jsou kutilové a mohou si právě zde podle svého připojovat zásuvky nevhodnými průřezy kabelů a problematická mohou být i stará vedení v hliníku, která již dosluhují, anebo je jejich životnost dokonce již za svým zenitem.

interiér chaty

Elektrikář na Praze západ se vám v chatě podívá na zoubek, tedy samozřejmě obrazně řečeno, provede nejprve revizi elektrických spotřebičů a pak zreviduje samotné rozvody, rozvodnou skříň a koncové prvky. Zjistí, v jakém stavu je celá elektroinstalace, a navrhne nápravné řešení.

Někdy postačí vyměnit pouze zásuvkové okruhy, ovšem u elektřiny v hliníku se při jedné rozdělávce vyplatí provést kompletní výměnu, protože třeba za tři roky vám „odejde“ některé ze svítidel a budete muset znovu bourat zdivo, frézovat drážky pro kabely a celý proces stavebního nepořádku zopakovat.

Elektrikář vám také může poradit, jak efektivněji využít v místnostech zásuvkové okruhy, abyste nemuseli po zemi tahat prodlužovací šňůry, které bývají nejnebezpečnější částí elektroinstalace v domě. Například skřípnutá šňůra pod stolem či pod skříní může způsobit požár, a pokud se odtud časem uvolní, a vy na ni šlápnete bosou nohou, bude to zřejmě váš poslední úkon, co v životě provedete.