Pracovní stůl – v pracovně je vždy na prvním místě pracovní stůl. Záleží na tom, o jakou pracovnu se jedná, a pokud je to kancelář s psacím stolem, což bývá nejčastěji, pak byste měli brát v potaz, aby byl co nejpřehlednější, a co největší. Ideální jsou stoly do písmene L nebo U, dle vašich prostorových možností a dispozic. Takto řešené stoly můžete pohodlně osadit výpočetní technikou a rezervovat tu také prostor pro šanony s dokumentací a volné místo pro práci s papírovými dokumenty. Poněkud odlišné požadavky tu ale budou mít výtvarníci či školáci, kteří budou potřebovat více místa pro rozložení výkresů nebo modelovacích hmot.

psací stůl

Podlahová krytina – mysleli jste někdy před návrhem pracoven na to, jak budete uvnitř prostor využívat? Pokud ne, pak si pro lepší představu namodulujte situaci, že sedíte za stolem a pracujete na počítači, že střídavě od něj odbíháte k tiskárně, že odbíháte na toaletu, a opět usedáte k počítači, a že sedavým zaměstnáním strávíte i několik hodin v kuse za sebou. Sezení za stolem vyžaduje maximální pohodlí, a k tomu také patří vhodná podlaha. Za stolem se většinou v domácnosti sedí v ponožkách nebo naboso, takže se tam vyplatí mít na podlaze něco měkkého a teplého. Pokud to bude kusový koberec, můžete o něj zakopávat, a dlažba nebo plovoucí podlaha budou studené, proto doporučujeme mít v pracovně metrážový koberec.

muž v pracovně

Osvětlení – toto je velmi důležitá položka návrhu pracovny bydesign.cz. Kromě centrálního svítidla tu bude zapotřebí mít i svítidla na pracovní desku, rýsovací prkno či jiný pracovní prostor. Vhodné mohou být bodové LED žárovky, stolní lampy, nástěnné lampy či stropní seřizovatelné lampy, opatřené žárovkami ve studené bílé. A pokud chcete v pracovně trávit i noční čas, doporučujeme využít i zdroje s teplou bílou, s útlumem modrého světla, abyste nepřetěžovali váš zrak.