V dnešní době chtějí lidé ušetřit co nejvíce peněz. To je však problém, zvláště vzhledem k rekordní výši inflace. Ta totiž znamená, že peníze obvykle ztrácí hodnotu rychleji, než je stačíme ukládat. Je tedy jasné, že je potřeba tuto překážku nějakým způsobem překonat.
Samozřejmě to je také důvod, proč například na bankovních účtech existují úroky. Ty však nejsou ani zdaleka dostatečné, a to ani u spořících účtů. Proto je bohužel v podstatě jedinou možností, jak svůj majetek skutečně rozmnožit a ochránit před klesáním hodnoty peněz, investování.
To však sebou přináší také mnohá rizika. Pokud nevíme, co děláme, pak s největší pravděpodobností své peníze nejen nerozmnožíme, ale dokonce o ně přijdeme. A toho je dobré se vyvarovat. Není proto na škodu se podívat, jaké zásady bychom při tom měli dodržovat.
Především by nám mělo být jasné, že se jedná o dlouhodobou záležitost. Nelze počítat s tím, že zbohatneme za měsíc či dva. I proto je ideální, abychom s tím začali co nejdříve – okolo deseti let je totiž minimum, po které bychom zde měli peníze držet pro maximální zisk.
Potřeba je nutné také počítat s tím, že ze začátku nemusí pohyby na burze odpovídat našim představám, zvláště když investujete v době vrcholného růstu, nebo dokonce korekce trhu, kdy dochází ke snižování cen akcií. Zde to totiž může vypadat tak, že ztrácíte, a bude vás to nutit si zbylou částku vybrat, než bude pozdě. To je však chyba – ceny většinou po určité době začnou jít znovu nahoru.
Dalším důležitým pravidlem je diverzifikace. Ta jednoduše znamená, že bychom neměli všechny své úspory investovat do jedné věci, případně akcií jedné firmy. Lepší je vložit menší částky do různých fondů. Je totiž poměrně nepravděpodobné, že by zkrachovaly úplně všechny.
Jistě, pamatovat si to vše není snadné. I proto není na škodu se v případě potřeby obrátit na finančního poradce. Ten vybere podle vašich přání a potřeb to nejvhodnější portfolio.